Zöld Jövő 2021

Zöld Jövő 2021

Az évet nagyrészben a pandémia, a járvány határozta meg, s ennek megfelelően a személyes találkozások, összejövetelek minimális mértékben, leginkább a nyári, kora őszi időszakban valósulhattak meg, ezzel együtt erősödött az online kommunikáció gyakorlata.
Már az év elején felmerült a fűtési légszennyezés, a hulladékkal és más anyagokkal való tüzelés kérdése. Ennek kapcsán eljártunk a Herman Ottó Intézetnél és nagy mennyiségű tájékoztató anyagot hoztunk el – fűts okosan kampány -, amit elsősorban a nagytétényi körzetben terítettünk.
A Tétényi-fennsík ügyében a fővárosi környezetvédelmi alap pályázati kiírás elmaradása ellenére folytattuk a munkát. Bejárást tartottunk a felső területen és megállapítottuk az élőhely kezelési munka helyszínét. Ez ismét a Kamaraerdei út feletti zónában a fenyőerdő mögötti rét volt, ahol terjednek a fiatal fenyők, ugyanakkor a gyepben igen értékes védett növények vannak, még henye boroszlán is előfordul. A munkát a Főkert csapata kezdte el, akik a fővárosi természetvédelmi kezeléseket végzik. A levágott anyagot az akciónapon az önkéntesekkel hordtuk át a daráló géphez, a burkolt út mentén a méhészet közelében.
Az akciónapot meghívásos alapon tartottuk február 20-án, az MME és a Zöld Jövő hívta meg azokat, akik zömmel részt vettek a korábbi években. Így is bő negyvenen jöttünk össze, mintegy tízen a Zöld Jövőből. A nagy mennyiségű fenyő anyagot hordtuk egész nap az erdő nyiladékán át a tavaly kezelt rétre, ahova már be tudott jönni a Fitoland teherautója és darálója. Az anyag egy részét sikerült ledarálni, amíg meg nem telt a teherautó. A távolság tartás miatt idén nem volt madártani bemutató és gyűrűzés, és kantin sem működött.
Az összejövetelen megemlékeztünk az eltávozott Merkl Ottó biológusról, rovartani szakértőről, aki a fennsík nagy ismerője, kutatója volt, és a Lepkék és Boroszlánok könyvünk egyik szerzője, lektora és névadója is egyben. Ugyancsak sokat kutatott, és publikált a nagytétényi Duna part és szigeteink élővilága területén. Súlyos veszteség a halála, és terveztük, hogy amint össze lehet jönni, megemlékezünk róla egy alkalommal.
Elkészítettük a tavaszi Budatétényi Hírlevelet, a Budatétényi Polgári Körrel együttműködve, a NEA civil támogatás keretében. Jelenleg web-es változata látható, de készült szerkesztett pdf-es verzió is, nyomtatva nem terjesztjük már.
A pandémiás időszakban az online események domináltak, melyek elég gyakoriak a zöld esernyő szervezetek körében, így pl. az energia politikáról, zöld energiáról volt egy érdekes online kerekasztal.
Májusban megtartottuk első 2021-es fennsík sétánkat Gergely Attila botanikussal. A tanösvényt követően felmentünk a felső területekre is, képes beszámoló a honlapunkon látható.
Lekaszáltuk a feljövő lósóskát a Kamaraerdő menti volt hizlaldai területen. Egyre jobb állapotban van a terület, a gyomosodás már csak foltokban jelentkezik.
Csatlakoztunk a Memento Park kezdeményezéséhez és projektjéhez, a fennsíkon és a Kamaraerdőben járó kutyások körében indítottak tudatosítási akciót, a kutya ürülék összeszedésére, és a zacskók leadására a Memento park szemetesébe. Gyűjtő zacskókat, szórólapokat és Tétényi fennsík füzeteket osztogattunk, és beszélgettünk a kutyásokkal.
Esti madárhang sétát tartottunk Palla Balázzsal, a Kamaraerdőben és a fennsík cserjés területein, élvezhettük a madarak énekét.
Sikerrel tartottuk meg egyéves szünet után a felsőtagozatos környezeti terepversenyt a Kamaraerdő – Tétényi-fennsík kombinációval. Négy iskola nyolc csapata vett részt, számos önkéntes segítő közreműködése mellett. Képes beszámolók a honlapunkon és a facebook oldalunkon láthatóak.
Júniusban megtartottuk éves közgyűlésünket, annak anyagait a honlapunkon láthatják.
Ugyancsak még júniusban tartottunk Háros szigeti sétát, áttekintve a Duna-Ipoly Nemzeti Park élőhely rekonstrukciós projekt illetékesével a helyzetet a többéves LIFE projekt vége felé haladva. A honvédségi hulladékmentesítés jórészt megtörtént, az invazív fajok visszaszorítása ugyancsak előrehaladt. A fő kihívás az erdő állomány megújulásának elősegítése, tisztások képzésével, ahol őshonos fa fajokat telepítettek, ügyelve azok génállományára is. Hosszú távon dilemma a fákra felkúszó szőlő függöny kezelése, ami idővel bedönti a legnagyobb fákat is.
Júniusban három menetben tartottunk sétákat a Hunyadi szigeten a Kolonics iskola, majd a Gundel Károly vendéglátó ipari szakközépiskola tanulói részére.
A Tétényi-fennsík kezelési szezon indítása kapcsán egy bejárást tartottunk az ott végzendő munkák egyeztetésére, a szakértőink, és az illetékesek bevonásával. Annyiban változott a helyzet, hogy a fővárosi környezetvédelmi alap pályázatban a korábbi keret kb. harmada áll rendelkezésre, azonban a Főkert-nek jelentősebb forrásai lesznek az élőhely kezelésre. A korábbi lágy feladatokat továbbra is ellátjuk, téli akciónap, lósóska kaszálás, fenyő magonc kihúzás, bejárások tartása, + tervezzük a három tanösvény indító nagytábla frissítését, miután már tartalmilag elavultak.
Ismét napirendre került a Fővárosnál a LIFE projekt előkészítése, melynek a Tétényi-fennsík is része lesz, így az őshonos növényzet előtérbe helyezése, védelme, a legeltetés visszaállítása, melyek jelentős forrás igénnyel bírnak. A projektben informálisan egyesületünk is részt vesz majd, + botanikus szakértőink.
A kerületi részvételi költségvetés keretében sikeres takarítási akció zajlott a Csúcs utcai térségben, ezt folytatják – Kecskés Feri botanikus és neje a kezdeményezők -, mivel igen nagy a lerakott hulladék mennyisége.
Megtartottuk hagyományos őszi sétánkat Sisak tanár úrral a Háros szigeten, benéztünk a Natura 2000-es területre is, ahol még folyik a DINPI LIFE élőhely kezelési projektje, majd körbejártunk a Hunyadi szigeten. Itt voltak a Fák a Rómain képviselői is, viszonozva pár év előtti Római parti látogatásunkat.
Részt vettünk a Gádor utcai iskola hagyományos környezetvédelmi versenyén, ahol, Darvas Kata képviselte az egyesületet, és a díjazásokhoz is hozzájárultunk könyveinkkel és cincér újságokkal.
A Kerületi Klímavédelmi stratégia anyagát véleményeztük, és egyik őszi ülésünkön is napirendre vettük. Ide kapcsolódik, hogy az őszi fűtési szezon beindultával elkezdődött a szilárd tüzelőanyagokkal való fűtés és a légszennyezés növekedése. A Herman Ottó Intézettől ismét vételeztünk tájékoztató anyagokat, fűts okosan kampány, ugyanakkor a kampány honlapja felhasználásával egy saját papír alapú tájékoztató anyagot is készítettünk, amit a többi anyaggal együtt terítettünk az érintett térségekben, + iskolák.
Ide kapcsolódik a futó LIFE légszennyezés csökkentési projekt, mely számos partnerrel zajlik, http://hungairy.hu/ ennek tanácsadó testületi ülésén, ill. projekt konferenciáján, majd egy kapcsolódó hazai műhelyen vettünk részt, valamennyi online formában.
A Fővárosnál elnyertük a megpályázott támogatást a Tétényi-fennsík kezelése keretében, a 2021-22-es szezonra. Kisebb összegre pályáztunk, mivel a nagytömegű vágási munkákat a Főkert vállalja, elsősorban a felső területen, ahol idén és tavaly is dolgoztunk a fenyősödés megállítására, mi itt csak a ledarálásra pályáztunk, amit a Fitoland végez majd. Ezen túl tervezzük a három nagy tájékoztató tábla megújítását, tartalmi frissítését, szoborpark, Kamaraerdő, és Dózsa Gy. út, továbbá a szokásos akciókat, programokat is tervezzük, bejárások, kaszálás, és mások. A támogatás 649 e. Ft, + az önrész 217 e. Ft (erre a NEA-nál nyújtottunk be pályázatot).
Decemberi ülésünkön online formában Béres Mónikával a Főépítészi iroda tájépítész munkatársával konzultáltunk, aki az un. Zöld iroda működését is koordinálja.
Főbb témák: Közösségi komposztálás. Zöld infrastruktúra koncepció, program készül. Térségi együttműködés alakul a szúnyog gyérítés ügyében, itt alapvetően a biológiai, bakteriális megoldás felé haladunk, ami megelőzi a szaporodást, az agglomerációs szomszédok a főbb partnerek. Itt felvetődött a térségi együttműködés, a Hosszúréti patak víz visszafogó rendszerei témájában, ahol Törökbálint lehet a fő partner, kapcsolódva a szúnyog projekthez.
A legtöbb területen kulcskérdés a tudatformálás, a környezeti információk átadása. Ilyen lehet pl. a rovarszállók ügye, de a méhlegelők is, ezek azok, ahol nem kevés az ellenérzés, részben a tudatlanság okán. Terveznek önkormányzati ingatlanokon méhlegelők kialakítását, ahol a többéves pihentetés, nem kaszálás, hozhat vissza természetközeli állapotokat. Felvetődött mélyebb, tematikus műhelyek megtartása, civil szervezetek, érdeklődők részvételével.
A rovarszállókat illetően demonstratív bemutató jellegű rovarszállók készítéséről és kihelyezéséről beszéltünk, védett helyeken, melyek jól láthatóak. Három minta merült fel a Környezeti Nevelési Egyesület részéről, ill. egy Főkert által kihelyezett egy fővárosi parkban. Ezeket Bakos úr vállalta legyártani, majd elhelyezésükről gondoskodunk a tavaszi időszakban. Időközben elkészült tíz rovarszálló szerkezetkész formában, ezek kitöltését, felöltöztetését majd az év elején végezzük, és helyeket keresünk a számukra.
Ezekben a napokban indult el a fennsíkon a Kamaraerdő ill. a Kamaraerdei út közelében az egykori sertéshizlalda menti sitt depónia kitermelése, ami a hizlaldai, és más forrású sitteket tartalmazza a 90-es évekből, és még egy a tanösvény kamaraerdei ága felé eső sitt domb, ami már régen becserjésedett, is kitermelésre kerül. A természetvédelmi területeket kezelő Főkert talált a fővárosnál egy pár tízmilliós forrást, amit még idén fel kell használni.

Képes összefoglaló 2021-ről